Описание
Мокрець
Волинська область
Турійський район
селище
Північна широта: 51°1′11″
Східна довгота: 24°23′53″
Висота над рівнем моря: 196м
Міськрада Рада - Мокрецька сільська рада
Код КОАТУУ 725583101
Село засноване - 1545 рік
Населення - 728чол
Площа - 3,112 км²
Густота населення - 233,93 осіб/км²
Поштовий індекс - 44840
Телефонний код 0 3363
Адреса - 44840, Волинська обл., Турійський р-н, с.Мокрець, тел. 2-55-42
Неподалік древнього міста Володимир – Волинський, на відстані 21км на північ від нього, розташоване село Мокрець. Село займає вигідне географічне положення: шосейна дорога слугує зручною транспортною артерією в напрямках на Брест і Львів, в трьох кілометрах від східної околиці села знаходиться залізнична станція Туропин (на лінії Ковель - Львів).
Мокрець – село стародавнє. Перша писемна згадка про це село відноситься до ХVІ століття. В історичних документах вперше згадується в 1545 році як власність Козака Андрія, охоронця брамової вежі Володимирського замку, якому король Олександр наділив село Мокрець за його службу. В 1570 році село належало Анастасії Козічиній, а в 1577 році – Дмитру Козіку (спадкоємцям Андрія Козака). Тоді село було зовсім невеликим. В 1577 році тут налічувалось всього 14 домів.
Про походження назви села побутує дві версії. В одній з них згадується про одного вельможного пана, який проїжджав цим селом в бричці і застряг в болоті. Коні загрузли в болоті так, що не могли витягнути бричку. Розгніваний пан сказав, що це місце є Мокрець, Мокрецем і залишиться на віки. Інші розповіді стверджують, що назва села походить від однойменної назви зілля, якого досить багато тут і в теперішній час.
З 1569 року, коли була підписана Люблінська унія, вся Волинь, а в її складі і наше село Мокрець, знаходились під владою Польщі. Після занепаду Польської держави і поділу її між Австрією, Прусією і Росією, Західна Волинь у 1795 році була приєднана до Росії.
З початком Першої Світової війни, більшість жителів села було евакуйовано у Катеринославську губернію, в село Веселі Терни, а село Мокрець у 1915 році було зайняте австрійцями.
26 червня 1941 року Мокрець був окупований німецькими загарбниками. Роки Великої Вітчизняної війни – це найбільш трагічна сторінка в історії Мокреця. З 1947 року село почало поступово відроджуватись. В селі діють такі установи, як лісництво, школа І – ІІ ступенів, будинок культури, медпункт тощо.
Історія села нерозривно пов’язана з його духовним осередком Успенським храмом. Храм побудований стараннями, зусиллями і коштами жителів у 1882 році. Згідно давніх переказів, на тому місці, де тепер стоїть храм, стояла стара церква. Церква своєї діяльності не припиняла. За останні десятиліття робились значні роботи по реконструкції храму. Зокрема, стараннями настоятеля церкви прот. Іоанна Жуйводи при допомозі парафіян в 1942 році храм був піднятий вище і підмурований цегляним фундаментом. Використовували цеглу, яка мала піти на будівництво школи у селі, але з початком війни будівництво школи не було розпочате. В зв’язку з цим частину цегли було передано на церкву.
В 1975 році при настоятелю прот. Іоаннові Ліпчику був відреставрований і позолочений іконостас.
Трохи пізніше, в 1988 році стараннями настоятеля прот. Іоанна Панаса та парафіян виконано новий внутрішній розпис храму і встановлено пам’ятний хрест в честь тисячоліття Хрещення Русі. У 1989 році храм був газифікований.
Стараннями настоятеля ієрея Андрія Панаса та парафіян в 2001 році були доставлені на парафію чотири нові церковні дзвони. В період з 2001 року по 2008 рік проводились зовнішні і внутрішні реставраційні роботи. Значну працю було вкладено для благоустрою церковного подвір’я.
З 21 вересня 2000 року настоятелем церкви призначений ієрей Андрій Панас.
Адреса:
Успенський храм
вул. Васильчука, 53
село Мокрець
Турійський район
Волинська область
44840
Тел. 29-55-60